MEHMET BURHANİYE

Ceviz Sanat Eğitim Merkezi

MEHMET BURHANİYE
MEHMET BURHANİYE

Aydın’da doğdu. Küçük yaşlarda müziğe olan ilgisi sayesinde korolarda görev aldı. Daha sonra 2002 yılında Aydın Yüksel Yalova Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak profesyonel olarak müzik eğitimine adım attı. Çello ve piyano çalmayı öğrendi. Bir dönem Doç. Dr. İrade ABBASOVA ile piyano çalışmalarını sürdürdü. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şan bölümünü kazandı. İlk iki yıl çalışmalarına Yrd. Doç. Dr. Alper KAZANCIOĞLU ile başladı.

Daha sonra Öğr. Gör.ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Tevfik RODOS ile çalışmalarına devam etti. 2006-2008 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği İzmir Sanat Korosu’nda korist olarak görev aldı. 2007-2009 yılları arasında Hans Joachim Gallus’un çalıştırdığı İzmir Mozaik Topluluğu’nda görev aldı. 2008 yılında Güzin Gürel’in ustalık sınıfına aktif olarak katıldı. 2009 yılında Avusturya’nın Graz şehrindeki “Universitat für Music und Darstellende Kunst” Konservatuarı’nda sınava girdi ve orada Öğr. Gör. Ulf BAESTLEİN ile çalışma şansı buldu. 2009 yılından itibaren kendi öğrencilerini yetiştirmekte ve özel okullarda görev yapmaktadır.

2009-2011 yılları arasında İzmir’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel müzik okullarında orff eğitimi, piyano, şan ve genel müzik dersleri vererek deneyim kazandı. 2010 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Helge DORSH’un ustalık sınıfına olarak katıldı. 2010 yılında Defol-u Zevkler adlı müzikalde görev aldı. Birçok solo ve koroda görev alan Mehmet BURHANİYE, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olurken lisans çalışmalarını İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Gökhan Koç ile tamamlamıştır.

Aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda görev yapan Prof. Dr. Jeanette THOMPSON ile profesyonel çalışmalarına devam etti. Şan Pedagogu Sebahat Tekebaş ile de çalışma şansı bulan Mehmet BURHANİYE, 2012 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Orada Doç.Dr. Özlem Akkaynak ile çalışmalar yapmıştır. Şan ve koro dersleri vererek tecrübe kazanmıştır.2012 yılında Adnan Menderes Üniversitesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği konserde Mehmet Burhaniye, Koro Şefliği yapmıştır.

Ayrıca 2012 yılının şubat ayında Litvanya’nın “Marijampole” ve “Vilnius” şehirlerinde iki şan konseri verdi ve oradaki şan pedagoglarıyla çalışma şansı buldu. 2014 yılına kadar üniversitedeki görevine devem etti. Aynı zamanda 2012 yılında Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde opera yüksek lisans eğitimine başladı ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Levent Gündüz ile çalışmalarına devam etti. 2013 yılında Aydın’da Modern Sanat Atölyesi adında özel bir müzik okulu açtı. 2013 yılında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen “Koro Eğitimi Atölyesi”ne katılarak, koro düzeni, yönetimi ve eğitimi ile ilgili tecrübe kazandı.

2015 yılında Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Müzik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen masterclasslara aktif olarak katıldı. Bu masterclasslarda Angela AHISKAL,Marien van NIEUKERKEN, Massimo COTTİCA ve Bettina BLOCK gibi ünlü vokal koçlarıyla ve şan pedagoglarıyla çalışma şansı buldu.2014 yılından itibaren müzik yazılımları ve yeni müzik programları üzerinde çalışmalar yapmıştır. 2016 yılında master tezini tamamlamış ve Yaşar Üniversite Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden mezun olmuştur.

2017 yılında Ruse Devlet Operası’nın sınavını kazanmıştır. Aynı yıl Stara Zagora Devlet Operası’nın da sınavını kazanmıştır ve opera sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır. 2017 yılının Kasım ayında dünyaca ünlü opera sanatçısı Mezzo Soprano Bruna BAGLİONİ ile aktif olarak çalışmış ve gala konserine çıkmaya hak kazanmıştır. 2017 yılında Sofya New Bulgarian Üniversitesi’den doktora eğitimi için kabul almış ve doktora eğitiminin yanısıra öğretim elemanı olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. 2019 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sınavını kazanarak, burada çalışma hayatına devam etmektedir. Halen Sofya New Bulgarian Üniversitesi’nde doktora çalışmaları devam etmektedir. Aynı zamanda Sofya Devlet Opera ve Balesi ve İzmir Devlet Opera Balesi’ndeki görevlerine devam etmektedir.

2019 Eylül ayından beridir Ceviz Sanat’ta eğitmenlik yapmaktadır.

cevizsanatmerkezi[@]gmail.com
(0232) 343 66 56
Kazım Dirik Mh. Fatih Sultan Mehmet Cd. No:37/A 35100 Bornova / İzmir
YUKARI