Vaganova Yöntemi

Ceviz Sanat Eğitim Merkezi

Vaganova Yöntemi
Vaganova Yöntemi

Bir sanat dalına ya da dans türlerinden birine başlangıç, ister bir hobi ister profesyonel bir adım olsun ödün verilemeyek tek şey eğitimin kalitesidir.

Kimse, baleye gönül verdi diye balerin ya da balet olmak zorunda değil, hatta bunu çok uzun yıllar hiçbir profesyonel beklentisi olmadan yapan kişiler de var. Ancak bu alanda ilerlemek istendiğinde eğitim müfredatı önem kazanıyor. Çocuğunuz için bale kursu ararken sizin de çokça gözünüze çarpmıştır. En sık duyulan ve tüm dünyada kabul edilen Vaganova Sistemidir. Bu yazımızda eğitim sistemini ne olduğunu ne olmadığını anlatmak istiyoruz.

Vaganova Yöntemi Nedir?

Sanattaki yöntemlerin çoğunda olduğu gibi isim, Rus bale sanatçısı Agrippina Vaganova’dan gelir. Amerika’ya kadar yayılan bale dansının başarısı onu daha da önemli hale getirmiştir. Methodu kitap haline getirmiştir. O zamandan beri tüm dünyada benimsenen bir eğitim sistemi olmuştur. Bornova Ceviz Sanat Eğitim Merkezi de onlardan biridir.

Sistem profesyonel bale kariyerine zemin hazırlamak için hazırlanmıştır. Zemin hazırlar ve süreci kontrol eder. 6 basamaklı eğitim sisteminde her bir basamak bitiminde başarılı olunursa bir sonraki adıma geçilir. 6. basamak artık profesyonelliğin edinildiği aşamadır.

  • 1. Hazırlık sınıfı : 4 - 6 yaş
  • 2. Hazırlık sınıfı : 6 - 8 yaş
  • 1. Derece : 8-10 yaş
  • 2. Derece : 10- 12 yaş
  • 3. Derece : 12- 14 yaş
  • 4. Derece : 14- 16 yaş
  • 5. Derece : 16- 18 yaş
  • 6. Derece : Profesyonel

 

Vaganova eğitiminde 04-18 yaş arası her öğrencinin seviyesi belirlenir. Dereceler (seviyeler) her sene yapılan sınavlar ile belgelenir. Sınavlar için eğitmenlerimizin öğrencileri yönlendirir. 

 

Fırsat buldukça dile getirdiğimiz gibi bale küçük yaşlarda başlayıp sizi emekliliğe ayırana kadar devam eden bir kendini adamışlıktır. Sınavların da 4. yaştan itibaren başlaması da bunu kanıtlar. Her aşamada eğitim süresi 2 yıl devam eder. Bu nedenle çocuğunuz için istediklerinizi ertelememenizi öneririz.

Dilerseniz alanında profesyonel eğitmenlerimizle ücretsiz dersimize katılıp süreç hakkında daha net ilerlemeyi seçebilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Ceviz Sanat Eğitim Merkezi'ni arayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

cevizsanatmerkezi[@]gmail.com
(0232) 343 66 56
Kazım Dirik Mh. Fatih Sultan Mehmet Cd. No:37/A 35100 Bornova / İzmir
YUKARI