Orff Eğitimi Nedir?

Ceviz Sanat Eğitim Merkezi

Orff Eğitimi  Nedir?
Orff Eğitimi Nedir?

Tanıştığımız birçok insandan; Bornova’da kurumumuzun öğrencileri ve velilerimizden de aldığımız geri dönüşlerde Orff kelimesini bilmeyen birisine sanki bir enstrümanmış gibi geldiğini duyduk. Oysa biraz araştırmaya başladığımızda bir yaklaşım, bir eğitim metodu olduğunu öğreniyoruz.

Ceviz Sanat olarak Orff Atölyelerimiz ile senelerdir adımızdan söz ettiriyoruz. Bu konu hakkında sizleri de kısaca bilgilendirmek isteriz.

Orff kelimesi, yaklaşımın ortak atası Carl Orff’un soyisminden süregelmiştir. Ortak atası diyoruz çünkü aynı zamanda dansçı Gunild KEETMAN da gelişimde katkı sağlamıştır.

Eğitimin amacında, öğrencinin, çocuğun duygularını bir çeşit açığa çıkarma var diyebiliriz. Bu yolculukta ritm, müzik ve hareketle anlatabilme durumları yardımcı oluyor. Yaratıcılık temelli anlayışta çocuğun oynadığı rol kadar eğitimi verenin de yaratıcılığı çok önemlidir.

Orff Yöntemi nedir?

Bir müzik öğreti yöntemi olan orff tekniği/yaklaşımı aslında çocuğu eğlendirirken öğretmeyi hedefliyor. Orff eğitimi, okul öncesi ya da ilk okul dönemindeki çocuklar içindir. Müzikle dans ederken hareket edip konuşup müziklere kendi aklından sözleri yazıp kendini anlatırlar. Tüm bunlar olurken çocuk frketmeden kavramları öğrenmiştir bile.

Detay vermek gerekirse;

Vücuttan çıkan sesler ile ritm tutmak, sese odaklanmak…

Orff eğitiminin yararları nedir?

Her ne kadar müzik eğitimi temeli olarak bahsetsek de orff yaklaşımı, içinde çocuğun öğrenme, keşfetme becerilerini destekleyen. Dikkat konusunda ciddi bir kazanım sağlayan eğitimdir.

Birkaçından bahsetmek gerekirse;

Müziğe geçiş yapıldığı için temel sistemi çözüp müzik beceresini kazanır.

Çocuk kendisiyle zaman geçirerek kişisel gelişimini izleyebilir.

Sosyal ilişkilerdeki başarısının artışı görülür.

Her şeyden önce hareketin çevresinde tanımlanan, tamamlanan sistemde çocukları bilgisayar ekranından birkaç saatliğine de olsa uzaklaştırmak çok önemli. Artık arkadaşlık ilişkileri, iletişimleri bile sanal dünyaya dayalı çocuklara gerçek duygularla, kendisiyle zaman geçirtmek Orff eğitiminin aslında ne kadar yararlı olduğunu anlatıyor. Aileler çocukları için en iyisini isterken bundan sonra seçeneklerinin başında Orff eğitiminin de olmasını dileriz.

İzmir Bornova Ceviz Sanat Orff Atölyeleri ile bilgi almak isterseniz bizleri arayabilir, wataspptan yazabilir ya da mail atabilirsiniz.

cevizsanatmerkezi[@]gmail.com
(0232) 343 66 56
Kazım Dirik Mh. Fatih Sultan Mehmet Cd. No:37/A 35100 Bornova / İzmir
YUKARI