Bale Nedir ve Yararları

Ceviz Sanat Eğitim Merkezi

Bale Nedir ve Yararları
Bale Nedir ve Yararları

İzmir Bornova’daki sayılı çocuk bale eğitimi veren kurumlardan biri olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ceviz Sanat ailesi olarak sizlere bu yazımızda bale hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Bale Nedir?

Asaletin vücut bulmuş hali olan balenin İtalya’da doğup günümüze geldiğini söyleyebiliriz. Dans eden kişi eğer kadınsa balerin, erkekse balet olarak adlandırılır. Bale, kendisinden de eski olan sahne sanatında ve yerel danslara kullanılan adımlardan hareketle ortaya çıkmıştır.

Bale en çok ilgi gören dans türlerinden biridir. Başarının ortaya çıkması için kendinizi yıllarca baleye ve onun eğitimine adamanız çok önemlidir.

Bale tüm dünyada beğeniyle yaş almışken birçok çeşide de ayrılmıştır. Bunlar; Klasik bale, modern baledir. Eğitimler de kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir. Rus methodu olan Vaganoma tekniği ve Fransız tekniği.

Baleye kaç yaşında başlanmalıdır?

Zerafet ve asaleti de simgeleyen baleye başlangıç yaşı da oldukça önemlidir. Ağaç yaşken eğilir her öğretie olduğu gibi bale için de geçerlidir. Uzmanlar en erken 3 en geç ise 11 yaşında çocukların bu dansla tanışmaları gerektiğini paylaşıyorlar. Her çocuk için bu yaşların bir kural olmadığının altını çizmek isteriz. Bizler, Ceviz Sanat Eğitim Merkezi’mizde çocuğunuzun yatkınlığını ölçebilecek, eğitim programını oluşturabilecek alanında profesyonel hocalarımız sayesinde belirli bir kalıp üzerinden ilerleme hatasından kurtuluyoruz. Aynı zamanda ücretsiz bale deneme dersine katılıp siz de çocuğunuzun durumu hakkında gözlem yapabiliyorsunuz.

Bale sadece öğrenilen bir dans türü değil, hayatın merkezinde yıllarca sürecek kişi isterse bunu meslek haline getirebilecek bu yolculuktur. En önemli noktalarından birisi de balenin çocuğa sayladığı yararlardır.

Balenin yararları nelerdir?

Bale profesyonel anlamda katılım gösterilmediği zaman bile çocuğa hem fiziksel hem de psikolojik birçok katkı sağlamaktadır.

Bunlardan sadece birkaç tanesi;

Bale, çocuğa esneklik, vücudunu kullanma sırasında zariflik ve özgüven verir.

Kas gelişimi sayesinde uzaması hızlıdır

Müzik ile sağlanan koordinasyon sayesinde müzik kulakları gelişir, ritm ve sesleri tanır.

Bedenlerine saygı duymayı ve sevmeyi küçük yaştan itibaren öğrenirler. Eğitmenleri çocukları beslenmeleri konusunda bilgilendirdikleri için ileride görülebilecek beslenme sorunları yaşanmaz.

Dans ederken sosyalleşen çocuk daha mutlu ve uyumlu olur. Günümüzde bireyselleşen çocuklar için adete ilaçtırlar.

Bale sayesinde çocuk kendi sorumluluğunu almayı öğrenir. Çalışmanın kendisini geliştirmesindeki rolü anlar. Düzenli ve sistemli olur.

Takım çalışması, sabırlı olmayı, gereken süreçlerin deneyimlenmesi gerektiğini öğrenir.

Balenin belki yüzlerce yararı sayılabilir ancak çok azını paylaşmak bile çocuğunuz için atacağınız değerli adım kararında etkili olacaktır.

Bale, kendi evrimini katı kuralları ve kendine adanmışlık ile gerçekleşmiştir. Bu sanatı öğretme kısmı ise alanında uzman, kendi profesyonelliğinin yanında öğretme edinimi kazanmış, bilgilerini aktarabilecek hocalarımız eşliğinde olması hayatidir. Bornova Ceviz Sanat’ta yetkin eğitmenlerimiz sayesinde sıfırdan gelen her çocuğun gerçek bir balerin olması için gereken başlangıcı veriyoruz.

cevizsanatmerkezi[@]gmail.com
(0232) 343 66 56
Kazım Dirik Mh. Fatih Sultan Mehmet Cd. No:37/A 35100 Bornova / İzmir
YUKARI